
Tasan 27 vuotta sitten Bornholminkadun rajanylityspaikalla Berliinin pohjoisosassa muurin itäpuolella oli aikamoinen tungos. Tuhannet ihmiset vaativat päästä muurin porteista länsipuolelle.
Rajoja ei ollut tarkoitus avata yhdellä rysäyksellä. DDR aikoi helpottaa vierailuja länteen, mutta ne olisivat edelleen luvanvaraisia. Illan mittaan televisiouutisista välittyi kuitenkin viesti, että rajat olisivat avautumassa kokonaan, ja lehdistötilaisuuden suorassa lähetyksessä keskuskomitean jäsen Schabowski hieman ihmetellen tulkitsi kädessään ollutta paperia, että uudet säännökset tulisivat voimaan heti.
Iltayöstä väkijoukon paine rajaporteilla rautatiesillan itäpäässä alkoi olla melkoinen. Ihmisiä päästettiin yksitellen länteen, mutta heidän passejaan yhä tarkastettiin. Lopulta puolta tuntia ennen keskiyötä rajavartijat luovuttivat ja avasivat kaikki portit ihmisten kulkea vapaasti.
Bornholminkadun raja-asema oli ensimmäinen, jossa muuri aukesi. Samana yönä kiivettiin muurille ja muurin yli muuallakin, kuuluisimmin Brandenburgin portilla. Siinä ei kuitenkaan ollut ylityspaikkaa, eikä kaksi metriä paksua muuria noin vain puhkaistu. Mutta murtaminen alkoi, ja seuraavina päivinä nosteltiin muurielementtejä sivuun jo konevoimin.
Lokakuussa 2016 silta on remontissa eikä ”Marraskuun 9. päivän aukio”, entisen rajanylityspaikan alue, ole aivan edustuskunnossa. Sunnuntaiaamuna paikalla on pari tyhjennettyä kuohuviinipulloa, pienimuotoista vapausjuhlaa siis lienee vietetty lauantai-iltana.
Aukion poikki kulkevat raidat kertaavat historiallisen illan tapahtumia.
9.00 DDR:n ministeriöt työstävät uusia matkustussääntöjä. 16.00 SED:n pääsihteeri Krenz lukee matkustussäännöt keskuskomiteassa. 18.00 SED:n keskuskomitean kansainvälisen lehdistötilaisuuden alku, suora lähetys 18.53 ”Matkustussäännöt ovat voimassa nyt heti.” Schabowski, SED:n lehdistöedustaja 19.05 ”DDR avaa rajat.” AP:n uutinen 19.30 ”Yksityisiä matkoja ulkomaille voi anoa.” 20.00 ”DDR avaa rajat” TV-uutiset 20.15 50 itäberliiniläistä Bornholminkadulla 20.40 ”Ei ole mahdollista tässä ja nyt sallia teille lähtöä.” Kansanpoliisi 21.20 500 itäberliiniläistä, ”uhmakkaimmat päästetään ulos”. Stasi-eversti 22.42 ”Muurin portit ovat apposen auki.” Ajankohtaisohjelma 23.20 ”Portti auki! Me tulemme takaisin!” Itäberliiniläiset 23.30 ”Nyt avaamme luukut!” Stasi-upseeri
Vastaa